• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Ye%C5%9Filp%C4%B1nar-K%C3%B6y%C3%BC/153066304801251
    • GİRESUN - YAĞLIDERE
    • YEŞİLPINAR KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ

Ayvaz OKUR
ayvazokur@hotmail.com
MUSAB BİN UMEYR
12/06/2014

MUSAB BİN UMEYR

Musab Bin Umeyr, hem annesi ham de babası tarafından Kureyşin asil ve zengin bir ailesine mensub idi. Zengin oldukları için gayet rahat bir hayat sürüyordu. Orta boylu güzel yüzlü, nazik ve yumuşak huylu, son derece zeki idi güzel konuşurdu. Güzel yüzlü ve zengin olduğundan Mekke halkı ona gıpta ile bakardı. Mekke’nin kızları onun yüzünü bir kere görebilmek için ardından ıslık çalarlardı.

Peygamber efendimiz onun için; Mekke’de Musab’ dan  daha zarif, daha narin, daha güzel kimse yok idi. Saçları kıvrım kıvrım idi buyurmuşlar. İslamiyeti kabul ettiği an hayatında birden bire değişiklikler oldu, eski servet ve zenginliğinin yerini fakirlik aldı. Ailesinin sevgili oğullarına yapmadığı kalmadı. Onu dininden döndürmek için, evlerindeki bir mahsene hapsederek, günlerce aç ve susuz bıraktılar. Arabistanın yakıcı güneşi aldında, ağır ve tahammülü zor işkenceler yaptılar. Fakat Musab Bin Umeyr bu ağır ve acımasız işkenceler karşısında sabır ve sebaat gösterip, asla islamiyetten dönmedi. Her seferinde bütün gücüyle haykırıyordu ”Allah’tan başka tapılacak ibadet edilecek ilah yoktur, Muhammed (S.A.V) onun peygamberidir”

İslamiyeti kabul ettikten sonra, Mekke’de sıkıntı ve işkencelere maruz kalan Musab Bin Umeyr Resulullah’ın izni ile iki defa Habeşistana hicret etti. Bir müddet orada kalıp her türlü sıkıntıya katlandı. Daha sonra dönüp Peygamberimizin yanına geldi. Onun bu gelişini Hz. Ali  ( Keremallhü veche ) şöyle anlatır;

Resulullah ile oturuyorduk bu sırada Musab Bin Umeyr geldi. Üzerinde yamalı bir elbiseden başka bir giyeceği yoktu. Resulullah onu bu halini görünce mübarek gözleri yaşla doldu ve Kalbini Allah’u taalanın nurlandırdığı şu kimseye bakın, anne ve babası onu en iyi yiyecek ve içeceklerle besliyorlardı. Allah için bunların hepsini terk etti, Allah ve Resulünün sevgisi onu gördüğünüz hale getirmiştir buyurdu.

Musab Bin Umeyr zırh giydiği zaman Peygamberimize çok benzediği için, müşrikler onu şehit edince Peygamberimizi öldürdükleri zannetmişlerdi. Hz.Musab şehit olunca onun suretinde bir melek sancağı aldı. Musabın şehit düştüğünden henüz Resulullah’ın haberi olmamıştı, ileri eyy Musab ileri diye sesleniyordu. Bunu üzerine bayrağı elinde tutan Melek geri dönüp Resulullah efendimize “Ya Resulullah ben Musab değilim” diye cevap verince Resulullah efendimiz sancağı elinde tutanın Melek olduğunu anladı. Bundan sonra Peygamber efendimiz sancağı Hz.Ali’ye verdi.

Büyük Sahabe Habbab Bin Eret derki;

Musab Bin Umeyr Uhud’da şehit edilince kendisini saracak kısa bir hırkadan başka bir şey bulunamadı. O Mekke’nin en  zengin ailesinin çocuğu. Hırkayı baştarafına çektik ayakları açıldı, ayaklarına çektik baş tarafı açıldı. Resulullah’a haber verdik, Resulullah efendimiz baş tarafını hırkayla, ayaklarınıda otlarla kapatınız buyurdu. Allah onlardan razı olsun.

Resulullah S.A.V efendimiz buyuruyorlarki

“Benim Ashabım (sahabem) gökteki yıldızlar gibidir. Hangisine tabi olursanız hidayete erersiniz” Allah onlardan razı olsun. Amin.

 

Kaynak : Vaaz ve sohbet dinlemelerinden.

Ayvaz OKUR

 

 

 

 

 3718 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KABEYİ ÖZLEMEK - 04/10/2013
Kabe'yi özlemek nasıl bir şey?
KOMŞU DUASI - 15/10/2012
KOMŞU DUASI
GÖLYANI YAYLASINDA YOL ÇALIŞMALARI BAŞLADI - 13/10/2012
GÖLYANI YAYLASINDA YOL ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Saat

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret48315
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.451532.5815
Euro34.684134.8231
Hava Durumu
Site Haritası
Takvim
Namaz Vakitleri